S čím pomôžeme:
Obecný úrad Spišský Hrhov
SNP 10
053 02 Spišský Hrhov
tel: +421 53 4592 238
e-mail: spissky.hrhov@vmnet.sk
e-mail: kucerova@spisskyhrhov.sk
web: www.spisskyhrhov.sk
Katolícky kostol sv. Šimona a Júdu
Jednou z dominánt obce je ranogotický kostol s renesančnou vežou, tak typickou pre veľa kostolov, či iných stavieb, a tým patrí medzi zvláštnosti našich kostolných stavieb na Spiši.
Tento kostol bol dvojloďový, pričom tri stĺpy podopierali klenby. V nasledujúcich storočiach sa obec dostávala do područia viacerých pánov, nikto z nich na kostol neprispieval. Kostol slúžil svojmu účelu až do 20. Júla 1708, kedy ho ťažko poškodil požiar, ktorý zničil aj pôvodnú vežu. Renovácia potom už podstatne zmenila kostol i vežu oproti ich pôvodnej podobe. Namiesto dvojloďového chrámu ostal jednoloďový 24 m dlhý, s hviezdicovou klenbou, z čoho polovicu zaberá 8 m široké sanktuárium, s trojbokou apsidou a dvojpoľnou krížovou klenbou.
Trojbokový uzáver presbytéria má pristavenú sakristiu a predstavenú vežu. Presbytérium i sakristia sú zaklenuté krížovou rebrovou klenbou, rebrá tiahnu na konzoly, pričom niektoré z nich sú figurálne. Loď je zaklenutá sieťovou klenbou. Na južnej strane kostola je portál a pred ním v barokovom slohu postavená predsieň. Ne severnej strane presbytéria je výklenkové pasofórium vystupujúce zo steny v podobe veže s kresbami na konzole.
Úhľadné pasofórium na bočnej stene hlavného oltára pochádza z 15. stor. Jeho otvory sa končia gotickým oblúkom a vrezávajú sa do malých fial stojacich na úpätí vysokej krabmi zdobenej fialy. Vo víťaznom oblúku je krásna ranobaroková drevená kalvária z roku 1669 spočívajúca na mocnom tráme z červeného smreku, pozostávajúca z ukrižovaného Krista a z plastík Panny Márie a sv. Jána.
Zariadenie kostola je prevažne barokové. Hlavný oltár v barokovom slohu je z roku 1964 s renesančnými prvkami. Je to dtl – jednoetážová architektúra s troma strednými nikami, v ktorých sú umiestnené plastiky Immaculáty. Po stranách sú reliéfne emblémy zo života Panny Márie pokryté bohatou ušnicovou ornamentikou a 5 plastík svätcov. Nadstavec v podobe ediluly s prerušeným trojuholníkom tympanónom nesie reliéf Korunovania Panny Márie. Dva bočné barokové oltáre sú z obdobia rokov1700 – 1720 a majú vstavané oltárne obrazy. Po stranách obrazov sú točité stĺpiky s krepovaným architrávom, na ktorom spočíva akantový kortušový nadstavec s obrazom. Obrazy sú doplnené dvoma plastikami svätcov s dvoma anjelmi. Obraz Immaculáty je od známeho maliara J. Czauszika z obdobia okolo roku 1830. Renesančno-baroková kazateľnica je z roku 1670 s polygonálnym parapetom, vertikálne členenými hermami, vo výplniach ktorých sú reliéfy štyroch evanjelistov a na spojujúcej časti je obraz Krista. Na obvode baldachýnu je datovanie a ušnicové kartuše, v strede je obraz serafína a na vrchole plastika Boha Otca.
Pôvodné vyrezávané lavice boli z roku 1684 a zemianska patronátna lavica s kantovou volutovou ornamentikou pochádzala z roku 1764. Zvláštnosťou je poschodový chórus. Jeho spodná murovaná časť slúžila veriacim a vrchná drevená časť zas organistovi a spevákom. Kamenná svätnička má nohu s lupeňovitou nádržou je zo 17. Stor. Umelecké výrobky sú od známeho levočského umelca Jána Szilassyho. Najstaršia monštrancia je z roku 1775 a je tak krásnym umeleckým dielom, že bola veľa krát vystavovaná doma i v zahraničí na výstavách sakrálneho umenia. Ba tvrdí sa, že bola aj na svetovej výstave v Montreale v Kanade. Prekrásne cibórium s hranolovou kupou je i dnes vzácnym exponátom Národného múzea v Budapešti. Pri dverách sakristie s kutou kľučkou, ktorá j skvelým dielom spišského ľudového umenia, je zvonec so zaujímavým kovaným renesančným železným rámom z roku 1706.
I keď je dnes architektúra kostola gotická, ostro s ňou kontrastuje veža, ktorú po spomínanom požiari roku 1708 už neobnovili v pôvodnej gotickej podobe, ale v slohu spišskej renesancie, čo je posledným jej produktom. Náklad na jej stavbu v roku 1796 bol 300 zl. V základným črtách pripomína kežmarskú renesančnú kostolnú vežu. Je bez plastických arkatúr, zavŕšená štítkovou atikou zdobenou sgrafitom, čím pripomína zhruba popradskú kampanilu. Zvony na veži sú z rokov 1686, 1707 a 1932.
Kostol má aj malú vežičku. Na vži boli aj slnečné hodiny, ale pri poslednom maľovaní už obnovené neboli. Na ľavej strane kostola je krypta pre kňazov a významných členov rodiny Gorgeovej. Cennou pamiatkou je aj umelecký betlehem. Hodno ešte spomenúť, že od polovice 16. Stor. až do 30. Augusta 1673, teda vyše 100 rokov, okrem katolíkov kostol používali i evanjelici. Od uvedeného dňa fara i kostol patrili a patria už len katolíkom.
V roku 1804 obec mala 657 katolíkov a 11 občanov iného vyznania. Posledná veľká renovácia kostola sa uskutočnila v roku 1896. V päťdesiatych rokoch miestny farár Ján Šefčík vymenil staré kostolné lavice za nové. Značným finančným nákladom bol v roku 1982 renovovaný hlavný oltár.