Navigácia

Obsah

Štandardy zberu komunálneho odpadu v obci

Typ: ostatné
Štandardy zberu komunálneho odpadu v obci Vážení občania,
prinášame Vám prehľad štandardov zberu komunálneho odpadu v obci v zmysle platného VZN.

3-členná rodina vykladá každé 2 týždne 240l nádobu, v susedstve je 5-členná domácnosť, ktorá vyloží 1x 120l nádobu za rovnaký čas.

5-členná domácnosť zaplatí 95 eur za rok, zatiaľ čo 3-členná domácnosť len 57 eur, aj napriek tomu, že odpadu produkuje 2-krát toľko. Realita mnohých miest a obcí...

Asi sa zhodneme na tom, že to nie je fér. Ideálnym riešením je tzv. množstvový zber, t. j. keď každý zaplatí za to, koľko odpadu vyprodukuje. DOBRÁ SPRÁVA! Presne k takémuto systému v obci smerujeme. Nejde to však zo dňa na deň. Aký je teda prvý krok? Od 1.1.2021 zavádzame tzv. ŠTANDARDY pre každú domácnosť! 

K výške paušálneho poplatku (ktorý závisí od počtu osôb vo Vašej domácnosti) bola tento rok priradená konkrétna služba (veľkosť nádoby a adekvátny počet vývozov). Samozrejme, má to svoje PRE aj PROTI.

▪️ Ak Vám príležitostne vznikne väčšie množstvo odpadu a nádoba nie je postačujúca, je nutné si zaobstarať tzv. zberné vrece na zmesový KO s identifikátorom obce.

▪️ Ak máte nálepku napr. na 2 zberných nádobách ale podľa štandardov Vám prináleží iba jedna – POZOR! Obec je oprávnená doúčtovať si poplatok zodpovedajúci skutočne používanej veľkosti nádoby a intervalu jej vývozu.

ALE!

▪️ Ak preukázateľne využívate menšiu zbernú nádobu, resp. menšiu frekvenciu vývozu odpadu ako je štandard určený obcou, už budúci rok máte nárok na zľavu.

1


Vytvorené: 5. 1. 2021
Posledná aktualizácia: 5. 1. 2021 8:40
Autor: